ZAHRADNÍ DENÍK 2016

Ročníky:    2017   2016

Leden ☃

Paní učitelky nám koupily knížečku pro malé zahradníky, kterou teď vydává Albert, tak sbíráme nálepky i semínka, postupně nám dokoupila i miniskleník, takže některá semínka už zkoušíme vysévat.

Únor ⛸

Vysadili jsme semínka a pozorujeme, co z nich poroste. Paní učitelky si pro nás letos nachystaly rajčátka, papriku a sami jsme donesli semínka z Alberta – pytlíčky, v nichž bylo vždy pár semen od různých druhů – physalis, rajče, řeřicha, ředkvička, polníček, atp.

Zasadili jsme také spolu s paní učitelkou semínka bylinek, které jsme nasbírali loni v Bylinkové zahradě Tiree Chmelar ve Valticích. – měly by to být semínka třapatky, která má takovou oranžovou barvu.

Březen ☘

Vysadili jsme chybějící muchovníky – keře, které nám snad brzy přinesou sladké ovoce.

Ve školce za oknem nám krásně rostou už do kelímků přesazená rajčata a papriky.

Už jsme poprvé sklízeli pažitku!

Ve školce se učíme o bylinkách.

Duben ⛅

Doplňujeme bylinkový záhon – dosadili jsme libeček, cibuli, a jednoletou majoránku. Z planých druhů jsme zasadili řebříček, jitrocel, prvosenku jarní i vyšší. Všechny bylinky jsme řádně označili, viz foto.

Na vyvýšené záhony jsme nasadili physalis, mrkvičku, petržel, jahody.

Rajčata a papriky jsme si v kelímcích odnesli pěkně domů, ať se o nich rodiče postarají abychom v létě mohli sklízet úrodu.

Na konci dubna přišly mrazíky, které nám spoustu ovoce spálily, tak jsme zvědaví, jestli bude vůbec nějaká úroda.

Květen ⚘

Chodíme se dívat na zvířátka, kterých je teď všude kolem spoustu – byli jsme se podívat u Černíčků na telátka, u Šuráňů na kačenky, kuřátka a králíčky a u Matúšů na malé kozičky. Ve školce se nám zakuklily larvy motýlů babočky… .

Ve školce jsme si říkaly pohádku „O sluníčku, které vypilo štěňátku vodu a pak mu ji zase vrátilo“ a přitom jsme zjistili, jak důležitá je voda pro nás všechny i pro zvířátka a rostliny.

Bavili jsme se také o lese a všem, co v něm žije.

Červen ⚽

Staráme se také o naši bylinkovou zahradu – zaléváme ji a občas i sklízíme :-) a často si také pochutnáváme na naší pažitce ze zeleninových záhonů.

Červenec ☀

Užíváme si s našimi rodiči prázdnin, školková zahrada je otevřená, takže ji můžeme navštěvovat i během prázdnin, sklízíme a užíváme si plody z našich ovocných stromů a keřů. Nejlahodnější jsou pro náš mlsný jazyk měsíční jahody.

Srpen ⛱

Září ☁

Spolu s novými dětmi ve školce objevujeme naši přírodní zahradu i všechny domečky a živáčky, kteří se na ní vyskytují.

Chodíme taky do horky, kde se vyskytují další zvířátka a rostliny, ve školce jsme si pak z kytiček udělali výstavu květin.

Navštívili jsme u Ondráška sušírnu ovoce a podívali jsme se, jak se suší trnky a jablíčka – to byla vůně. Zároveň jsme si mohli pohladit jejich malé zvířátka – kačenky, králíčky a slepice. Fotogalerie Více zde.

Říjen ☔

Uspořádali jsme drakiádu, v lese jsme se dívali na různé houby a říkali si, na co nám slouží.

Při cestě do horky sbíráme kaštany a vyrábíme z nich různé postavičky.

Společně s rodiči jsme v dílničkách vytvářeli hmyzí domečky z květináčů, starých plechovek a sena. Taky jsme si vyzdobili školku svítícími vydlabávanými dýněmi. Fotogalerie Více zde.

Seznamuje se s řemesly sadař a zahradník, navštívili jsme Centrum Veronica Hostětín, kde jsme si z jablíček vymoštovali čerstvý mošt a taky prohlídli jejich přírodní zahradu se spoustou dalších nápadů. Fotogalerie Více zde.

Listopad ♠

Na zahradě jsme si pekli v popelu brambory, které nám potom moc chutnaly. S opadaného listí vytváříme v pracovkách různé zvířátka a človíčky.

Postupně provádíme úklid na zahradě – sbíráme spadené větvičky, hrabáme listí a dáváme je do kompostu.

Ve školce jsme si udělali výstavu ovoce a zeleniny, která nám dozrála na přírodní zahradě i na našich zahradách doma.

Prosinec ❄

Říkáme si o tom, co se děje v přírodě, když venku napadne sníh, v Horce jsme byli taky navštívit krmelec a donesli tam zvířátkům různé dobroty, aby se měli v zimě lépe.

Abychom byli zdravější, vaří nám paní kuchařka čaj z nasušených bylin z naší bylinkové zahrádky.

V dílničkách jsme tvořili vánoční výzdobu z přírodních materiálů – oříšky, šišky, semínka atp.,, kterými si pak nazdobíme vánoční stromeček i celou školku. Vytvářeli jsme voňavé pytlíčky z nasušených bylinek.

Na zahradě jsme si uřezali větvičky – tzv. barborky a těšíme se, jestli nám stihnou do vánoc vykvést.

Navštívili jsme Kosenku, kde nám vykládali o zvycích během adventu. Kateřina na blátě – Vánoce na ledě. Fotogalerie Více zde.

Zahradní deník byl vytvořen díky finanční podpoře Zlínského kraje v rámci projektu "Přírodní zahrada - naše živá učebnice".